lucieliptakova.cz

Zpracování placenty

Placenta je velmi důležitý orgán pro život miminka, přesto je k ní často přistupováno jako k odpadu. V mnoha kulturách je placenta brána jako strom života, a je to opravdu tak. Již v 6.-8. týdnu totiž produkuje hormony udržující těhotenství. Produkce hormonů se v průběhu těhotenství zvyšuje, po porodu prudce klesá, v tu chvíli je čas na léčivé účinky placenty.

Placenta má nízké požadavky na kyslík, proto ji můžeme uchovávat v pokojové teplotě bez zhodnocení. V tradiční čínské medicíně se využívá pro obnovu energie (čchi), dále pro výživu krve a zlepšení funkce ledvin. Zjednodušeně řečeno má za úkol napravit ztrátu, ke které došlo při porodu. V Číně se také placenta používá při chronických onemocnění, stárnutí, únavě, pro zvýšení produkce mléka.

Dle odborníků obsahuje placenta přirozené hormony, které i po vypuzení nadále uchovává. Pokud ji jakýmkoliv způsobem “vložíte” zpět do těla, pomůže vám se po porodu lépe zotavit. Mimo to má další účinky:

 • působí jako prevence před poporodní depresí a baby blues
 • podporuje hojení
 • podporuje imunitu a chrání tělo před infekcí
 • doplňuje železo a chrání ženu před chudokrevností
 • usnadňuje bonding mezi matkou a dítětem
 • snižuje poporodní krvácení
 • obsahuje oxytocin, hormon lásky, který napomáhá i spouštění mléka
 • pomáhá při stáhnutí dělohy
 • zvyšuje tvorbu mléka

DSC04952

Enkapsulace neboli placentové kapsle

Kapsle z placenty jsou nejčastější forma zpracování kapslí. Není divu, kapsle mohou být po porodu rychle připraveny, rychle a pohodlně se užívají, mají dlouhou životnost. Zpracovány jsou dvěmi způsoby, buď dle tradiční čínské medicíny nebo za syrova.

Kapsle dle tradiční čínské medicíny (TCM)

Tento způsob přípravy byl vyvinut Raven Lang, porodní asistentkou a TCM lékařkou v souladu s principy TCM a specifickými potřebami matky v poporodním období.  Je to nejstarší známý a nejčastěji používaný recept pro přípravu placenty.

Charakteristickým znakem tohoto způsobu zpracování je vaření v páře. Placenta se před sušením napařuje s bylinami a kořením. Vaření v páře - přidání "tepla" do placenty - se považuje v čínské medicíně za prvek, který tonizuje, povzbuzuje energii a vyživuje krev. Procesem vaření v páře však dojde ke ztrátě enzymů a je možné, že se sníží i obsah hormonů. 

Tonizační a výživné vlastnosti placenty připravené metodou TCM se nejlépe hodí k dlouhodobému užívání, kdy cílem je snížit poporodní deprese, zlepšit produkci mléka nebo "dobít" tělo po porodu. 

Kapsle metodou za syrova tzv klasické kapsle

. Tato metoda je založena na myšlence, že teplo ničí životně důležité enzymy v potravinách. Veškerá příprava je omezena na teplotu 50° C. V případě placenty někteří argumentují, že syrová metoda obsahuje více hormonů a živin než metoda TCM. Syrová příprava je považována za extrémně chladnou a proto je nevhodná pro delší použití v dalších měsících po porodu. Syrová placenta je zvláště vhodná k intenzivní a krátkodobé podpoře krvetvorby.  Syrové placentové kapsle jsou obvykle užívány v průběhu prvních 6 měsíců po porodu. 

Někteří lidé jsou jasně nakloněni jedné metodě přípravy placenty nebo určité formě přípravku. Pro ty, kteří jsou nerozhodní, doporučujeme metodu TCM pro enkapsulaci a syrovou placentu na tinkturu a do koktejlu. Toto doporučení vychází z časových úseků poporodního období a možných potřeb novopečené matky.  

Objednat službu
DSC04898

Placentová tinktura

Placentová tinktura může být použita pro matku i dítě (12+ let) v průběhu života. Protože placenta obsahuje vitamíny, minerální látky, hormony a kmenové buňky je velmi dobrým prostředkem na posílení imunity. Použití zahrnuje kašel, ucpaný nos, poruchy trávení, vysoké stresové události (první den ve škole atd.).  

Další využití:

 • Poporodní hormonální výkyvy
 • Podporuje laktaci
 • Zklidňuje zažívací potíže
 • Snižuje nespavost a poruchy spánku 
 • Snižuje úzkosti, emoční stres a stabilizuje nálady
 • Redukuje příznaky PMS a později v životě příznaky menopauzy 
 • Snižuje výskyt koliky a bolestí rostoucích zoubků u dítěte (v homeopatické podobě)
 • Je to silná tinktura, která může být také použita k výrobě homeopatik. 

Narozdíl od esence je doporučeno aby se tinktura užívala pouze v případě nutnosti a ne každodenně. Při správném skladování vydrží doživotně.

Doporučená dávka je pár kapek pokaždé, když máte pocit, že potřebujete posílit. 

V případě potřeby je možné vytvořit tinkturu z placentových kapslí.

Objednat službu
DSC04884

Esence z placenty

Podstatou vaší placenty je fenomenální síla léčit vás i vaše dítě. Esence je podle definice duše, životní síla a vnitřní povaha nebo energie z určitého místa, látky nebo osoby.

Placentová esence obsahuje charakteristické vlastnosti placenty ve formě koncentrovaného přírodního prostředku.  Má obrovskou hojivou sílu, protože stimuluje životní sílu a uzdravuje matku a její dítě na energetické a vibrační úrovni. Má uklidňující účinky v době nerovnováhy a úzkosti, zmírňuje "baby blues" a symptomy poporodní deprese, pomáhá při hormonálních výkyvech a dodává energii v době nemoci. Výroba esence trvá 4 až 6 hodin. Je to mateřská esence, která je půl/půl (alkohol/destilovaná voda). Může se užívat každý den a při správném skladování vydrží doživotně.

Doporučená dávka je pár kapek pokaždé, když máte pocit, že potřebujete trochu povzbuzení, můžete dát také kapku vašemu dítěti (5+ let), když je nervózní, podrážděné nebo se necítí "ve své kůži."

Objednat službu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace